Aedniku pakutavad teenused
HEKKIDE PÜGAMINE

HEKKIDE PÜGAMINE

Tihe, hrl. pöetav, ühtlaste vahedega põõsaste v. puude rida (tuule, tolmu, lume tõkestamiseks vm. otstarbeks), elavtara

 • Lehtpuu hekid

  Lehtpuu heki suurimaks eeliseks võib pidada kiiret kasvu. Samuti omandavad lehtpuu ja põõsa vormid sageli sügiseti huvitavaid lehevärvusi. Lehtinult pakub ta ka head varju.

  Lisaks on võimalik enamikku põõsastest hekke noorendada, kui need on vanaduse tõttu alt tühjaks jäänud ning hekki on tekkinud augud. Suurimaks lehtpuu heki miinuseks on kahtlemata see, et talvel ta varju ei paku.

  Lehtpuudest ja põõsastest hekke lõigatakse üldjuhul kord aastas. Parim aeg on seda teha, kui võrsed on saavutanud oma maksimaalse kasvu, kuid pole veel puitunud, nii paranevad lõikehaavad hõlpsamini, kui juba puitunud taimel.

  Okaspuu hekid

  Levinuimad okaspuu hekid on harilikust kuusk ja harilikust elupuust.

  Kuusehekki lõigatakse üldjuhul korra aastas, kui võrsed on puitunud – olgu need siis eelmise aasta omad kevadel, või sama aasta kasvud sügise poole. Kuuseheki suurimaks miinuseks võib pidada tema laasumit vanas eas ja kui hekki peaks tekkima tühje auke, siis need üldjuhul enam täis ei kasva. Samas on tegemist kodumaise taimega, mistõttu on kõiksugu ilmastiku kahjustused minimaalsed.

  Elupuuheki puhul aga on lootust, et tühjade aukude tekkimise korral kasvavad need ajapikku täis. Samuti hoiab elupuu hekk paremini vormi ja on väiksema okka (soomuse) ehituse tõttu tihedam. Sorte nagu ‘Smaragd’ on võimalik kasvatada vabakujulisena, mis vähendab aia hooldamis vava. Elupuu hekke lõigatakse kas korra või kaks aastas. Hilis kevadel ja vara sügisel.

ÕUNAPUUDE LÕIKAMINE

ÕUNAPUUDE LÕIKAMINE

Õunapuude kevadise lõikamisega kaasneb palju boonuseid. Noorel puul kujundatakse võra, et taime oksagraafika oleks väljakujunenud maksimaalseks viljakandvuseks…

 • Noorel puul kujundatakse võra, et taime oksagraafika oleks väljakujunenud maksimaalseks viljakandvuseks. Vana puu puhul tehakse enamasti harvenduslõikamist, mille tõttu paraneb puu viljakandvus. Pärast lõikust on Vana puu vilja valmimine on ühtlasem ja vilja füüsilised mõõtmed on suuremad (eriti oluline vanade puude puhul, kui puu otsa kipuvad jääma ‘pabulad’). Samuti paraneb puu vastupidav haigustele ja kahjuritele.

  Õige aeg puude kevadiseks lõikamiseks on varakevadel, veebruari lõpust aprilli lõpuni. Selleks, et taime haavad paraneks peab olema ööpäeva keskmine õhtuemperatuur +4 kraadi. Sel temperatuuril taime mahlad juba liiguvad ja haavad paranevad. Lõigata võib kuni pungade puhkemiseni. Kui pungad on puhkenud on taim juba hõivatud lehtimisega ja pole enam hea lisastressi taimele tekitada

  Juuni lõpus, juuli alguses, enne võrsete puitumist, on hea rebida puult vesivõsud.

MURU HOOLDAMINE

MURU HOOLDAMINE

Hoolduse käigus teostatakse umbrohtude (ka sambla) tõrje, muru õhutamine ja väetamine. Vajadusel testitakse ka mulla pH ja lubjatakse muruväljak.

TAIMEDE ISTUTAMINE

TAIMEDE ISTUTAMINE

Taime seisukohast on oluline, et taim saaks istutatud korrektselt – vajadusel avada mullapalli, istutada taim õigele sügavusele jne.  Vastasel juhul võib taim jääda kiratsema või surra.

 • Suuremad tööd teostatakse koostöös Mustamäe haljastusega (www.haljastus.ee).

TAIMEKAITSE TÖÖD

TAIMEKAITSE TÖÖD

Taimekaitse vahend taimele sama, mis ravim inimesel…

 • Taimekaitse tööd on lahutamatu osa aedniku tööst. Teinekord lihtsalt kasvavad kahjurid/haigused ülepea ja selleks, et taime kaitsta on aednik sunnitud haarama preparaadi järele. Aednik kasutab oma töös – kui vähegi võimalik – loodussõbralikke preparaate, nagu NeemAzal ja Mycostop. Vajadus kasutab ta ka tugevatoimelisi keemilisi preparaate.

OHTLIKE PUUDE RAIE

OHTLIKE PUUDE RAIE

Paraku jäävad ka puud vanaks ja surevad. Et ohtlik puu meie varale aga ohtu ei kujutaks on targem lasta ta  langetada või raiuda. Tehes seda kontrollitud tingimustes on parim tulemus ja vara säilimine garanteeritud.

 
VÄIKEAEDADE JA ISTUTUSALADE KUJUNDAMINE

VÄIKEAEDADE JA ISTUTUSALADE KUJUNDAMINE

Koostöös kliendiga valmib aiaplaan, mis on hästi läbi mõeldud, harmoniseerib ja sobib ümbritsevasse. Kujundamisel lähtutakse aiakujundamise printsiipidest, nagu kuldlõige ja värvikompositsioon.

 

Võta ühendust

ja küsi pakkumist!

Kontakt